Aircraft N2533K Data
2
aircraft records found
N2533K
2005 Lancair LC41-550FG, c/n 41531
Latest photos of N2533K
Airframe Info
| Manufacturer | Lancair |
| Model | LC41-550FG Search all Lancair LC41-550FG |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 41531 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor TSIO-550-C |
Aircraft
| Registration Number | N2533K |
| Mode S (ICAO24) Code | A2656E |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-01-09 |
| Air Worthiness Test | 2005-11-01 |
| Last Action Taken | 2006-03-10 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Monterey, CA 93940 United States |
| Region | Western-Pacific |
N2533K
1978 Cessna 180K, c/n 18052975
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 180K Search all Cessna 180K |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 18052975 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2533K |
| Mode S (ICAO24) Code | A2656E |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1978-06-23 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CESSNA AIRCRAFT CO |
| Address |
Wichita, KS 67202 |
| Region | Central |