Aircraft N2579V Data
3
aircraft records found
N2579V
1994 Balloon Works FIRE FLY 10, c/n F10-015
Airframe Info
| Manufacturer | Balloon Works |
| Model | FIRE FLY 10 Search all Balloon Works FIRE FLY 10 |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | F10-015 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 4 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N2579V |
| Mode S (ICAO24) Code | A27526 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1995-02-22 |
| Air Worthiness Test | 1995-01-19 |
| Last Action Taken | 2008-07-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Napa Valley Aloft Inc |
| Address |
Yountville, CA 94599 United States |
| Region | Western-Pacific |
N2579V
1982 Piper PA-38-112, c/n 38-82A0076
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-38-112 Search all Piper PA-38-112 |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 38-82A0076 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2579V |
| Mode S (ICAO24) Code | A27526 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1982-07-21 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | ZED AIR INC |
| Address |
Hollister, CA 95023 |
| Region | Western-Pacific |
N2579V
Cessna 340A, c/n 340A0753
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 340A Search all Cessna 340A |
| Construction Number (C/N) | 340A0753 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2579V |
| Mode S (ICAO24) Code | A27526 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |