Aircraft N2583K Data
2
aircraft records found
N2583K
1979 Cessna 180K, c/n 18053004
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 180K Search all Cessna 180K |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 18053004 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2583K |
| Mode S (ICAO24) Code | A27801 |
| Certification Issued | 1980-06-06 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1980-11-04 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WINGS OF HOPE INC |
| Address |
Clayton, MO 63105 |
| Region | Central |
N2583K
1947 Luscombe 8A, c/n 5693
Latest photos of N2583K
Airframe Info
| Manufacturer | Luscombe |
| Model | 8A Search all Luscombe 8A |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | 5693 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor A&C65 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N2583K |
| Mode S (ICAO24) Code | A27801 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-11-09 |
| Air Worthiness Test | 1956-10-02 |
| Last Action Taken | 2007-11-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Corona, CA 92881 United States |
| Region | Western-Pacific |