Aircraft N2588K Data
2
aircraft records found
N2588K
1979 Piper PA-38-112, c/n 38-79A0681
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-38-112 Search all Piper PA-38-112 |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 38-79A0681 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2588K |
| Mode S (ICAO24) Code | A278B0 |
| Certification Issued | 1979-05-31 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1982-10-28 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | NILES AIRWAYS INC |
| Address |
Niles, MI 49120 |
| Region | Great Lakes |
N2588K
1947 Luscombe 8A, c/n 5315
Airframe Info
| Manufacturer | Luscombe |
| Model | 8A Search all Luscombe 8A |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | 5315 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N2588K |
| Mode S (ICAO24) Code | A278B0 |
| Certification Issued | 2009-04-06 |
| Last Action Taken | 2009-04-06 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Lizella, GA 31052 United States |
| Region | Southern |