Aircraft N261A Data
2
aircraft records found
N261A
2014 Piper PA-28-181, c/n 28-43789
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-181 Search all Piper PA-28-181 |
| Year built | 2014 |
| Construction Number (C/N) | 28-43789 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A4M |
Aircraft
| Registration Number | N261A |
| Current Status |
Owner
| Owner | Meridian Aircraft LLC. |
| Address |
, Delaware United States |
N261A
1943 Fairchild M-62A, c/n T43-4383
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild |
| Model | M-62A Search all Fairchild M-62A |
| Year built | 1943 |
| Construction Number (C/N) | T43-4383 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Fairchild 6-440 SERIES |
| Also Registered As |
N79250
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N261A |
| Mode S (ICAO24) Code | A282B4 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1991-09-06 |
| Air Worthiness Test | 1959-06-26 |
| Last Action Taken | 2006-09-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-12-02 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | American Airpower Heritage Fly Musm |
| Address |
Midland, TX 79711 United States |
| Region | Southwestern |