Aircraft N2623Q Data
2
aircraft records found
N2623Q
1979 Gulfstream American AA-5A, c/n AA5A-0806
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream American |
| Model | AA-5A Search all Gulfstream American AA-5A |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | AA5A-0806 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-320-E2G |
| Also Registered As |
G-PAWS
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N2623Q |
| Mode S (ICAO24) Code | A2893B |
| Certification Issued | 1981-12-01 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1982-02-04 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AMERICAN CAPITAL & FINANCIAL SERVICES INC |
| Address |
Norcross, GA 30091 |
| Region | Southern |
N2623Q
Grumman OV-1A Mohawk, c/n 21A
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | OV-1A Mohawk Search all Grumman OV-1A Mohawk |
| Construction Number (C/N) | 21A |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Also Registered As |
60-3722
Withdrawn from service
|
Aircraft
| Registration Number | N2623Q |
| Mode S (ICAO24) Code | A2893B |
| Last Action Taken | 1982-12-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-04-18 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |