Aircraft N2646K Data
4
aircraft records found
N2646K
1986 Beech B200, c/n BB-1254
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B200 Search all Beech B200 |
| Year built | 1986 |
| Construction Number (C/N) | BB-1254 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2646K |
| Mode S (ICAO24) Code | A2910D |
| Certification Issued | 1987-10-23 |
| Last Action Taken | 1991-08-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-09-26 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Boynton Beach, FL 33425 |
N2646K
1954 Piper J3C-65 Cub, c/n 22335
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | J3C-65 Cub Search all Piper J3C-65 Cub |
| Year built | 1954 |
| Construction Number (C/N) | 22335 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Ama/expr UNKNOWN ENG |
Aircraft
| Registration Number | N2646K |
| Mode S (ICAO24) Code | A2910D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-07-08 |
| Air Worthiness Test | 2010-04-07 |
| Last Action Taken | 2010-07-08 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Parker, AZ 85344 United States |
| Region | Western-Pacific |
N2646K
1947 Luscombe 8E, c/n 5373
Airframe Info
| Manufacturer | Luscombe |
| Model | 8E Search all Luscombe 8E |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | 5373 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2646K |
| Mode S (ICAO24) Code | A2910D |
| Certification Issued | 1978-01-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1970-10-15 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Union, NJ 07083 |
| Region | Eastern |
N2646K
Cessna T310R, c/n 310R1822
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T310R Search all Cessna T310R |
| Construction Number (C/N) | 310R1822 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N2646K |
| Mode S (ICAO24) Code | A2910D |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |