Aircraft N264SC Data
3
aircraft records found
N264SC
2005 Cessna 560XL, c/n 560-5560
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 560XL Search all Cessna 560XL |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 560-5560 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW545A |
| Also Registered As |
N560CR
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N264SC |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2005-08-18 |
Owner
| Owner | Swanson Charters Incorporated |
| Address |
North Fort Myers, Florida United States |
N264SC
1996 Piper PA-46-350P, c/n 4636040
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-46-350P Search all Piper PA-46-350P |
| Year built | 1996 |
| Construction Number (C/N) | 4636040 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AF1A |
Aircraft
| Registration Number | N264SC |
| Mode S (ICAO24) Code | A28F6C |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-10-28 |
| Air Worthiness Test | 2008-03-14 |
| Last Action Taken | 2008-10-28 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-01-02 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AIR CLASSICS LLC |
| Address |
Sheffield, MA 012570808 United States |
N264SC
1970 Bell OH-58A Kiowa, c/n 40905
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | OH-58A Kiowa Search all Bell OH-58A Kiowa |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | 40905 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming T63-A-720 |
| Also Registered As |
70-15354
Withdrawn from 1-223rd Avn Reg
|
Aircraft
| Registration Number | N264SC |
| Mode S (ICAO24) Code | A28F6C |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2017-10-13 |
Owner
| Owner | St. Clair County Sheriff's Department |
| Address |
Pell City, Alabama 35125 United States |