Aircraft N2676A Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
2
aircraft records found
N2676A
1983 Seahawk Industries CONDOR II, c/n 001
Airframe Info
| Manufacturer | Seahawk Industries |
| Model | CONDOR II Search all Seahawk Industries CONDOR II |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 001 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Kawasaki ALL MDLS A/B |
Aircraft
| Registration Number | N2676A |
| Mode S (ICAO24) Code | A29C29 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2011-02-08 |
| Air Worthiness Test | 2008-03-29 |
| Last Action Taken | 2011-02-08 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Defiance, MO 63341 United States |
| Region | Central |
N2676A
Cessna 340A, c/n 340A0761
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 340A Search all Cessna 340A |
| Construction Number (C/N) | 340A0761 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N2676A |
| Mode S (ICAO24) Code | A29C29 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |