Aircraft N2693K Data
2
aircraft records found
N2693K
1980 Beech F33A, c/n CE-820
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | F33A Search all Beech F33A |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | CE-820 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N2693K |
| Mode S (ICAO24) Code | A2A337 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2002-09-11 |
| Air Worthiness Test | 1982-09-01 |
| Last Action Taken | 2007-10-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Jacksonville, FL 32225 United States |
| Region | Southern |
N2693K
1979 Cessna 180K, c/n 18053037
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 180K Search all Cessna 180K |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 18053037 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2693K |
| Mode S (ICAO24) Code | A2A337 |
| Certification Issued | 1980-01-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1980-02-11 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | NORTHLAND AIRCRAFT SALES INC |
| Address |
Eveleth, MN 55734 |
| Region | Great Lakes |