Aircraft N2727K Data
2
aircraft records found
N2727K
2002 Pilatus PC-12/45, c/n 480
Airframe Info
| Manufacturer | Pilatus |
| Model | PC-12/45 Search all Pilatus PC-12/45 |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 480 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PT6A-67B |
| Also Registered As |
N480WH
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N2727K |
| Mode S (ICAO24) Code | A2B141 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-09-15 |
| Air Worthiness Test | 2003-01-10 |
| Last Action Taken | 2011-10-05 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Kovalev Aviation Llc |
| Address |
Greenwich, CT 06831 United States |
| Region | New England |
N2727K
1979 Cessna 180K, c/n 18053044
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 180K Search all Cessna 180K |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 18053044 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor O-470 SERIES |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2727K |
| Mode S (ICAO24) Code | A2B141 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-09-19 |
| Air Worthiness Test | 1979-02-21 |
| Last Action Taken | 2005-03-04 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-09-06 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
New Iberia, LA 705601431 United States |
User Comments
Admin, 2005-12-06 05:00:00
Cancel Date: 09/06/2005
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Canada
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Canada