Aircraft N2744A Data
3
aircraft records found
N2744A
2004 M-Squared Breese 2, c/n 000601
Airframe Info
| Manufacturer | M-Squared |
| Model | Breese 2 Search all M-Squared Breese 2 |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 000601 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 582DCDI-99 |
Aircraft
| Registration Number | N2744A |
| Mode S (ICAO24) Code | A2B83D |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2008-09-25 |
| Air Worthiness Test | 2007-12-28 |
| Last Action Taken | 2008-09-25 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Stapleton, AL 36578 United States |
| Region | Southern |
N2744A
1942 Lockheed 18-56, c/n 2339
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | 18-56 Search all Lockheed 18-56 |
| Year built | 1942 |
| Construction Number (C/N) | 2339 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 17 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | P & W R-1830 SERIES |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2744A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N2744A
Fairchild SA-227AC Metro III, c/n AC753B
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild |
| Model | SA-227AC Metro III Search all Fairchild SA-227AC Metro III |
| Construction Number (C/N) | AC753B |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N2744A |
| Mode S (ICAO24) Code | A2B83D |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-11-03 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |