Aircraft N2800A Data
2
aircraft records found
N2800A
1949 North American T-28A Trojan, c/n 49-1495
Latest photos of N2800A
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | T-28A Trojan Search all North American T-28A Trojan |
| Year built | 1949 |
| Construction Number (C/N) | 49-1495 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Wright R-1300 SER |
Aircraft
| Registration Number | N2800A |
| Mode S (ICAO24) Code | A2D054 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2002-09-18 |
| Air Worthiness Test | 1990-08-06 |
| Last Action Taken | 2008-09-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Wings Of History Museum Of Flight |
| Address |
Bellevue, WA 98005 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N2800A
1949 North American T-28A Trojan, c/n 159-007
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | T-28A Trojan Search all North American T-28A Trojan |
| Year built | 1949 |
| Construction Number (C/N) | 159-007 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N2800A |
| Current Status | registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |