Aircraft N2822K Data
2
aircraft records found
N2822K
1948 Luscombe 8A, c/n 5549
Airframe Info
| Manufacturer | Luscombe |
| Model | 8A Search all Luscombe 8A |
| Year built | 1948 |
| Construction Number (C/N) | 5549 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental A65-8 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2822K |
| Mode S (ICAO24) Code | A2D811 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1988-07-15 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N2822K
Socata TB-10 Tobago, c/n 1146
Airframe Info
| Manufacturer | Socata |
| Model | TB-10 Tobago Search all Socata TB-10 Tobago |
| Construction Number (C/N) | 1146 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-360-A1D |
Aircraft
| Registration Number | N2822K |
| Mode S (ICAO24) Code | A2D811 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-08-15 |
| Air Worthiness Test | 1990-10-19 |
| Last Action Taken | 2007-08-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Avon Lake, OH 44012 United States |
| Region | Great Lakes |