Aircraft N282DH Data
1
aircraft record found
N282DH
1940 De Havilland Australia DH-82A Tiger Moth, c/n DHA61
Latest photos of N282DH
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Australia |
| Model | DH-82A Tiger Moth Search all De Havilland Australia DH-82A Tiger Moth |
| Year built | 1940 |
| Construction Number (C/N) | DHA61 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Dehav Eng GIPSY MAJOR |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N282DH |
| Mode S (ICAO24) Code | A2D5BC |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1993-11-01 |
| Air Worthiness Test | 1972-01-17 |
| Last Action Taken | 2008-06-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Houston, TX 77027 United States |
| Region | Southwestern |
User contributed data
| Serial Number (c/n) | 61 (by Peter Nicholson on 2009-03-17 04:00:00) |
| Model | DH-82A Tiger Moth II (by Admin on 2012-06-13 15:01:29) |
| Manufacturer | De Havilland (by Admin on 2012-06-13 15:01:29) |
| Model | DH-82A Tiger Moth (by Admin on 2012-08-24 19:40:07) |
| Manufacturer | De Havilland Australia (by Admin on 2012-08-24 19:40:07) |
| Serial Number (c/n) | DHA61 (by Admin on 2012-08-24 19:40:07) |