Aircraft N2855K Data
2
aircraft records found
N2855K
1979 Cessna 180K, c/n 18053098
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 180K Search all Cessna 180K |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 18053098 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor O-470 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N2855K |
| Mode S (ICAO24) Code | A2E39F |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-04-16 |
| Air Worthiness Test | 1979-07-13 |
| Last Action Taken | 2011-04-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Lipan, TX 76462 United States |
| Region | Southwestern |
N2855K
1947 Luscombe 8E, c/n 5582
Airframe Info
| Manufacturer | Luscombe |
| Model | 8E Search all Luscombe 8E |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | 5582 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2855K |
| Mode S (ICAO24) Code | A2E39F |
| Certification Issued | 1955-08-02 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1963-06-28 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Sitka, AK 99836 |
| Region | Alaskan |