Aircraft N28640 Data
1
aircraft record found
N28640
1940 Fairchild 24W-40, c/n W40-160
Latest photos of N28640
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild |
| Model | 24W-40 Search all Fairchild 24W-40 |
| Year built | 1940 |
| Construction Number (C/N) | W40-160 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Warner Super Scarab 165 |
Aircraft
| Registration Number | N28640 |
| Mode S (ICAO24) Code | A2E742 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1994-02-09 |
| Air Worthiness Test | 1954-08-31 |
| Last Action Taken | 2006-06-01 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Morganton, NC 28655 United States |
| Region | Eastern |
User contributed data
| Wheel size | Main: 6.00x6 Tail: 8.00SC (by Bradley Bormuth on 2007-09-04 04:00:00) |
| Overall Length | 23'10" (by Bradley Bormuth on 2007-09-04 04:00:00) |
| Max Range | 639 miles (by Bradley Bormuth on 2007-09-04 04:00:00) |
| Max rate of climb | 800 fpm (by Bradley Bormuth on 2007-09-04 04:00:00) |
| Service ceiling | 14,000 ft (by Bradley Bormuth on 2007-09-04 04:00:00) |
| Stall Speed - flaps up | 57 mph (by Bradley Bormuth on 2007-09-04 04:00:00) |
| Max speed | 185 mph (by Bradley Bormuth on 2007-09-04 04:00:00) |
| Propeller Type | Aeromatic F220/O-85 (by Bradley Bormuth on 2007-09-04 04:00:00) |
| Wing Span | 36' 4" (by Bradley Bormuth on 2007-09-04 04:00:00) |
| Max Useful Load | 720 (by Bradley Bormuth on 2007-09-04 04:00:00) |
| Stall Speed - flaps down | 53 mph (by Bradley Bormuth on 2007-09-04 04:00:00) |
| Endurance | 5.45 hours (by Bradley Bormuth on 2007-09-04 04:00:00) |
| Overall Height | 4' 7 1/2" (by Bradley Bormuth on 2007-09-04 04:00:00) |
| Fuel Type | 100LL (by Bradley Bormuth on 2007-09-04 04:00:00) |
| Fuel consumed per hour (Gallons) | 10 (by Bradley Bormuth on 2007-09-04 04:00:00) |
| Thrust or HP | 165 (by Bradley Bormuth on 2007-09-04 04:00:00) |
| Cruise speed | 100 kts / 115 mph (by Bradley Bormuth on 2007-09-04 04:00:00) |
| Empty Weight | 1830 (by Bradley Bormuth on 2007-09-04 04:00:00) |
| Gross Weight | 2550 lbs (by Bradley Bormuth on 2007-09-04 04:00:00) |
| Max Fuel Capacity | 60 gal (by Bradley Bormuth on 2007-09-04 04:00:00) |