Aircraft N2875V Data
2
aircraft records found
N2875V
1947 Beech 35, c/n D-280
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 35 Search all Beech 35 |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | D-280 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor E185 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N2875V |
| Mode S (ICAO24) Code | A2EB17 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1968-12-06 |
| Last Action Taken | 1977-01-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-08-19 |
Owner
| Registration Type | Partnership |
| Address |
Arizona City, AZ 85223 United States |
| Region | Western-Pacific |
N2875V
Vans RV-7A, c/n 72875
Latest photos of N2875V
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-7A Search all Vans RV-7A |
| Construction Number (C/N) | 72875 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming YIO-360-M1B |
Aircraft
| Registration Number | N2875V |
| Mode S (ICAO24) Code | A2EB17 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2014-03-27 |
Owner
| Owner | Daniel P. Grzelecki |
| Address |
, United States |