Aircraft N2887A Data
3
aircraft records found
N2887A
2008 Vans RV-7A, c/n 72296
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-7A Search all Vans RV-7A |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 72296 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A2A |
Aircraft
| Registration Number | N2887A |
| Mode S (ICAO24) Code | A2EF01 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-09-07 |
| Air Worthiness Test | 2008-02-04 |
| Last Action Taken | 2007-09-07 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Aloha, OR 97006 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N2887A
1980 Cessna T310R, c/n 310R1851
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T310R Search all Cessna T310R |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 310R1851 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N2887A |
| Mode S (ICAO24) Code | A2EF01 |
| Certification Issued | 1980-02-12 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1980-12-04 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | |
| Address |
, |
N2887A
Beech E33A Bonanza, c/n CE-279
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | E33A Bonanza Search all Beech E33A Bonanza |
| Construction Number (C/N) | CE-279 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2887A |
| Mode S (ICAO24) Code | A2EF01 |
| Current Status | Exported to Spain |
| Registration Cancel Date | 1969-08-19 |
Owner
| Owner | Louise Sacchi |
| Address |
Philadelphia, Pennsylvania 19150 United States |