Aircraft N288V Data
4
aircraft records found
N288V
2007 Lange E-1 Antares DLR-H2, c/n 35E33
Latest photos of N288V
Airframe Info
| Manufacturer | Lange |
| Model | E-1 Antares DLR-H2 Search all Lange E-1 Antares DLR-H2 |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 35E33 |
| Aircraft Type | Glider |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N288V |
| Mode S (ICAO24) Code | A2ED8E |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-02-01 |
| Air Worthiness Test | 2007-06-07 |
| Last Action Taken | 2007-02-01 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Acton, MA 01720 United States |
| Region | New England |
N288V
1929 Aeronca C-2, c/n 5
Airframe Info
| Manufacturer | Aeronca |
| Model | C-2 Search all Aeronca C-2 |
| Year built | 1929 |
| Construction Number (C/N) | 5 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N288V |
| Mode S (ICAO24) Code | A2ED8E |
| Certification Issued | 1930-08-01 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1930-09-09 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AERONAUTICAL CORP OF AMERICA |
| Address |
Cicinnati, OH 45201 |
| Region | Great Lakes |
N288V
Beech E-55, c/n TE1147
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | E-55 Search all Beech E-55 |
| Construction Number (C/N) | TE1147 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N288V |
| Mode S (ICAO24) Code | A2ED8E |
| Certification Issued | 1995-04-12 |
| Last Action Taken | 1995-04-13 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1996-02-23 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | LAUREL FLYING SERVICE INC |
| Address |
Laurel, MS 39440 United States |
| Region | Southwestern |
N288V
Aeronca C-2, c/n 2
Airframe Info
| Manufacturer | Aeronca |
| Model | C-2 Search all Aeronca C-2 |
| Construction Number (C/N) | 2 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N288V |
| Mode S (ICAO24) Code | A2ED8E |
| Certification Issued | 1930-08-01 |
| Current Status | Valid |
| Registration Cancel Date | 1930-09-09 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AERONAUTICAL CORP OF AMERICA |
| Address |
Cincinnati, OH 45201 |
| Region | Great Lakes |