Aircraft N2954K Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
2
aircraft records found
N2954K
1980 Cessna 180K, c/n 18053137
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 180K Search all Cessna 180K |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 18053137 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2954K |
| Mode S (ICAO24) Code | A30AFB |
| Certification Issued | 1980-10-31 |
| Last Action Taken | 1983-11-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1983-11-15 |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | STATE OF GEORGIA |
| Address |
Atlanta, GA 30334 United States |
N2954K
1947 Luscombe 8E, c/n 5681
Airframe Info
| Manufacturer | Luscombe |
| Model | 8E Search all Luscombe 8E |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | 5681 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2954K |
| Mode S (ICAO24) Code | A30AFB |
| Certification Issued | 1960-02-02 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1970-12-07 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Minneapolis, MN 55408 |
| Region | Great Lakes |