Aircraft N2967A Data
3
aircraft records found
N2967A
2000 Eipper Quicksilver GT 400, c/n 1473
Airframe Info
| Manufacturer | Eipper |
| Model | Quicksilver GT 400 Search all Eipper Quicksilver GT 400 |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 1473 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 503 DCDI |
Aircraft
| Registration Number | N2967A |
| Mode S (ICAO24) Code | A30F12 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-10-04 |
| Air Worthiness Test | 2008-01-11 |
| Last Action Taken | 2007-10-04 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Euless, TX 76039 United States |
| Region | Southwestern |
N2967A
1979 Piper PA-28RT-201 Arrow IV, c/n 28R-7918241
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28RT-201 Arrow IV Search all Piper PA-28RT-201 Arrow IV |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 28R-7918241 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2967A |
| Mode S (ICAO24) Code | A30F12 |
| Current Status | Exported to Germany |
| Registration Cancel Date | 1979-09-28 |
Owner
| Owner | Globe Aero Limited Incorporated |
| Address |
Lakeland, Florida 33803 United States |
N2967A
Cessna 180, c/n 30167
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 180 Search all Cessna 180 |
| Construction Number (C/N) | 30167 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2967A |
| Mode S (ICAO24) Code | A30F12 |
| Current Status | Exported to France |
| Delivery Date | 1953-05-05 |
| Registration Cancel Date | 1953-05-13 |
Owner
| Owner | Cessna Aircraft Company |
| Address |
Wichita, Kansas 67147 United States |