Aircraft N299K Data
2
aircraft records found
N299K
1979 Beech C90 King Air, c/n LJ-839
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90 King Air Search all Beech C90 King Air |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | LJ-839 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N299K |
| Mode S (ICAO24) Code | A317CA |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2001-01-26 |
| Last Action Taken | 2005-03-07 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2010-03-16 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | OK Consultants Incorporated |
| Address |
Monterey, CA 93940 |
| Region | Western-Pacific |
N299K
1978 Cessna 501 Citation I/SP, c/n 501-0068
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 501 Citation I/SP Search all Cessna 501 Citation I/SP |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 501-0068 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada JT15D-1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N299K |
| Mode S (ICAO24) Code | A317CA |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2019-02-02 |
Owner
| Owner | Waste Not Recycling Llc |
| Address |
Bismarck, North Dakota 58504 United States |