Aircraft N3005W Data
4
aircraft records found
N3005W
1992 Fairchild C-26B Metro 23 (SA-227DC), c/n DC-801M
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild |
| Model | C-26B Metro 23 (SA-227DC) Search all Fairchild C-26B Metro 23 (SA-227DC) |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | DC-801M |
| Number of Seats | 25 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Airesearch TPE331 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N3005W |
| Mode S (ICAO24) Code | A3226E |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 1992-05-01 |
| Last Action Taken | 1992-05-29 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-06-13 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | FAIRCHILD AIRCRAFT INCORPORATED |
| Address |
San Antonio, TX 78279 United States |
N3005W
1979 Piper PA-28-181, c/n 28-7990357
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-181 Search all Piper PA-28-181 |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 28-7990357 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N3005W |
| Mode S (ICAO24) Code | A3226E |
| Certification Issued | 1979-07-23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1981-06-09 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | M J ENTERPRISES LTD INC |
| Address |
Woolrich, PA 17779 |
| Region | Eastern |
N3005W
Arbc Inc Dba Lindstrand 260A, c/n 5443
Airframe Info
| Manufacturer | Arbc Inc Dba Lindstrand |
| Model | 260A Search all Arbc Inc Dba Lindstrand 260A |
| Construction Number (C/N) | 5443 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 1 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | N3005W |
| Mode S (ICAO24) Code | A3226E |
| Certification Issued | 2010-08-04 |
| Last Action Taken | 2010-08-04 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Galena On The Fly Inc |
| Address |
Galena, IL 61036 United States |
| Region | Great Lakes |
N3005W
Cessna A185F, c/n 18504172
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | A185F Search all Cessna A185F |
| Construction Number (C/N) | 18504172 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3005W |
| Mode S (ICAO24) Code | A3226E |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-06-07 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |