Aircraft N3016K Data
3
aircraft records found
N3016K
1979 Piper PA-32RT-300 Lance II, c/n 32R-7985062
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-32RT-300 Lance II Search all Piper PA-32RT-300 Lance II |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 32R-7985062 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-540-K1G5D |
| Also Registered As |
G-OJCW
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N3016K |
| Mode S (ICAO24) Code | A3263D |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1980-01-08 |
Owner
| Owner | Jack Wall Aircraft Sales Inc |
| Address |
Memphis, TN 38130 United States |
N3016K
Arbc Inc Dba Lindstrand 120A, c/n 5492
Airframe Info
| Manufacturer | Arbc Inc Dba Lindstrand |
| Model | 120A Search all Arbc Inc Dba Lindstrand 120A |
| Construction Number (C/N) | 5492 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 1 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | N3016K |
| Mode S (ICAO24) Code | A3263D |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2011-08-29 |
| Last Action Taken | 2011-10-28 |
| Current Status | Sale Reported |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Albuquerque, NM 87120 United States |
| Region | Southwestern |
N3016K
Robinson R22 BETA, c/n 4123
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R22 BETA Search all Robinson R22 BETA |
| Construction Number (C/N) | 4123 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3016K |
| Mode S (ICAO24) Code | A3263D |
| Last Action Taken | 2007-03-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2007-03-21 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | ROBINSON HELICOPTER CO |
| Address |
Torrance, CA 905056115 United States |