Aircraft N3021A Data
3
aircraft records found
N3021A
1998 Lindstrand Balloons 90A, c/n 5077
Airframe Info
| Manufacturer | Lindstrand Balloons |
| Model | 90A Search all Lindstrand Balloons 90A |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | 5077 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 1 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N3021A |
| Mode S (ICAO24) Code | A3293C |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-07-15 |
| Air Worthiness Test | 1998-09-02 |
| Last Action Taken | 2006-09-26 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Rainbow Ryders Inc |
| Address |
Albuquerque, NM 87113 United States |
| Region | Southwestern |
N3021A
1953 Cessna 170B, c/n 25665
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 170B Search all Cessna 170B |
| Year built | 1953 |
| Construction Number (C/N) | 25665 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N3021A |
| Mode S (ICAO24) Code | A3293C |
| Certification Issued | 1979-12-31 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1980-02-22 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | TITUSVILLE COCOA FLIGHT CENTER INC |
| Address |
Titusville, FL 32780 |
| Region | Southern |
N3021A
Fairchild SA-227DC Metro 23, c/n DC825B
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild |
| Model | SA-227DC Metro 23 Search all Fairchild SA-227DC Metro 23 |
| Construction Number (C/N) | DC825B |
| Number of Seats | 25 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N3021A |
| Mode S (ICAO24) Code | A3293C |
| Certification Issued | 1993-11-17 |
| Last Action Taken | 1993-11-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-12-03 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | TEXTRON FINANCIAL CORPORATION |
| Address |
Fort Worth, TX 76180 |