Aircraft N3024V Data
3
aircraft records found
N3024V
1994 Ayres S-2R, c/n 3002R
Airframe Info
| Manufacturer | Ayres |
| Model | S-2R Search all Ayres S-2R |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | 3002R |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | P&w R1340 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N3024V |
| Mode S (ICAO24) Code | A329B8 |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 2007-09-04 |
| Air Worthiness Test | 1994-12-13 |
| Last Action Taken | 2007-09-04 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Taylor Ag Services Inc |
| Address |
Watford City, ND 58854 United States |
| Region | Great Lakes |
N3024V
1993 Fairchild SA-227DC Metro 23, c/n DC-849B
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild |
| Model | SA-227DC Metro 23 Search all Fairchild SA-227DC Metro 23 |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | DC-849B |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 25 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett AiResearch TPE331-12U |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3024V |
| Current Status | Manufacturer Registration |
Owner
| Owner | Fairchild Aircraft Inc |
| Address |
, United States |
N3024V
Beech 35, c/n D428
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 35 Search all Beech 35 |
| Construction Number (C/N) | D428 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3024V |
| Mode S (ICAO24) Code | A329B8 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |