Aircraft N3025A Data
2
aircraft records found
N3025A
1999 Lindstrand Balloons 77A, c/n 5111
Airframe Info
| Manufacturer | Lindstrand Balloons |
| Model | 77A Search all Lindstrand Balloons 77A |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 5111 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 1 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N3025A |
| Mode S (ICAO24) Code | A329C8 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-01-10 |
| Air Worthiness Test | 1999-07-28 |
| Last Action Taken | 2007-01-10 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Frankfort, IL 60423 United States |
| Region | Great Lakes |
N3025A
1993 Fairchild SA-227DC Metro 23, c/n DC-826B
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild |
| Model | SA-227DC Metro 23 Search all Fairchild SA-227DC Metro 23 |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | DC-826B |
| Number of Seats | 25 |
| Number of Engines | 2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3025A |
| Mode S (ICAO24) Code | A329C8 |
| Last Action Taken | 1993-03-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-06-09 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | FAIRCHILD AIRCRAFT INCORPORATED |
| Address |
San Antonio, TX 78279 |