Aircraft N3033A Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
3
aircraft records found
N3033A
Bell 412, c/n 36296
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 412 Search all Bell 412 |
| Construction Number (C/N) | 36296 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
Aircraft
| Registration Number | N3033A |
| Mode S (ICAO24) Code | A32D39 |
| Last Action Taken | 2001-11-29 |
| Current Status | Assigned |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N3033A
Fairchild SA-227CC Metro 23, c/n CC827B
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild |
| Model | SA-227CC Metro 23 Search all Fairchild SA-227CC Metro 23 |
| Construction Number (C/N) | CC827B |
| Number of Seats | 21 |
| Number of Engines | 2 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N3033A |
| Mode S (ICAO24) Code | A32D39 |
| Last Action Taken | 1993-03-30 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-05-28 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | FAIRCHILD AIRCRAFT INCORPORATED |
| Address |
San Antonio, TX 78279 |
N3033A
Cessna 170B, c/n 25677
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 170B Search all Cessna 170B |
| Construction Number (C/N) | 25677 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3033A |
| Mode S (ICAO24) Code | A32D39 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |