Aircraft N3040A Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
3
aircraft records found
N3040A
Powrachute PEGASUS, c/n A-210-PEG
Airframe Info
| Manufacturer | Powrachute |
| Model | PEGASUS Search all Powrachute PEGASUS |
| Construction Number (C/N) | A-210-PEG |
| Aircraft Type | Powered Parachute |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 582UL |
Aircraft
| Registration Number | N3040A |
| Mode S (ICAO24) Code | A33087 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-02-08 |
| Air Worthiness Test | 2007-05-05 |
| Last Action Taken | 2007-02-09 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Nashville, AR 71852 United States |
| Region | Southwestern |
N3040A
Bell 206L-4 LongRanger IV, c/n 52266
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206L-4 LongRanger IV Search all Bell 206L-4 LongRanger IV |
| Construction Number (C/N) | 52266 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3040A |
| Mode S (ICAO24) Code | A33087 |
| Certification Issued | 2002-01-14 |
| Last Action Taken | 2002-01-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-05-01 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BELL HELICOPTER TEXTRON INC |
| Address |
Fort Worth, TX 761010482 United States |
N3040A
Piper PA-44-180, c/n 44-7995093
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-44-180 Search all Piper PA-44-180 |
| Construction Number (C/N) | 44-7995093 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N3040A |
| Mode S (ICAO24) Code | A33087 |
| Last Action Taken | 1999-04-29 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1999-07-19 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Waterford, MI 483271303 United States |