Aircraft N3047V Data
2
aircraft records found
N3047V
1977 Cessna 172K, c/n R1722237
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172K Search all Cessna 172K |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | R1722237 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3047V |
| Mode S (ICAO24) Code | A3318F |
| Certification Issued | 1977-05-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1981-05-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CIVIL AIR PATROL INC |
| Address |
Maxwell Afb, AL 36112 |
| Region | Southern |
N3047V
Douglas DC-6A, c/n 44658
Latest photos of N3047V
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC-6A Search all Douglas DC-6A |
| Construction Number (C/N) | 44658 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
N2904F
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N3047V |
| Mode S (ICAO24) Code | A3318F |
| Certification Issued | 2002-05-20 |
| Last Action Taken | 2008-05-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Tatonduk Outfitters Ltd |
| Address |
Fairbanks, AK 99709 United States |
| Region | Alaskan |