Aircraft N3058V Data
3
aircraft records found
N3058V
1975 Cessna 150M, c/n 150-76373
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 150M Search all Cessna 150M |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | 150-76373 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | CONTINENTAL MOTORS CORP O-200-A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3058V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N3058V
Socata TB-20 TRINIDAD, c/n 1617
Airframe Info
| Manufacturer | Socata |
| Model | TB-20 TRINIDAD Search all Socata TB-20 TRINIDAD |
| Construction Number (C/N) | 1617 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-540 SER |
Aircraft
| Registration Number | N3058V |
| Mode S (ICAO24) Code | A33569 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1999-01-29 |
| Air Worthiness Test | 1994-01-26 |
| Last Action Taken | 2008-03-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cahoon Family Llc |
| Address |
Wolcott, NY 14590 United States |
| Region | Eastern |
N3058V
Cessna 150M, c/n 15076373
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 150M Search all Cessna 150M |
| Construction Number (C/N) | 15076373 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3058V |
| Mode S (ICAO24) Code | A33569 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-08-24 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |