Aircraft N3090W Data
2
aircraft records found
N3090W
2005 Aeroprakt A-20 Vista Cruiser, c/n SA-20-043
Airframe Info
| Manufacturer | Aeroprakt |
| Model | A-20 Vista Cruiser Search all Aeroprakt A-20 Vista Cruiser |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | SA-20-043 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax SEE BOMBADIER |
Aircraft
| Registration Number | N3090W |
| Mode S (ICAO24) Code | A3432E |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2005-03-16 |
| Air Worthiness Test | 2005-12-02 |
| Last Action Taken | 2008-03-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Fort Lauderdale, FL 33316 United States |
| Region | Southern |
N3090W
1984 Ayres S2R-T34, c/n T34-079DC
Airframe Info
| Manufacturer | Ayres |
| Model | S2R-T34 Search all Ayres S2R-T34 |
| Year built | 1984 |
| Construction Number (C/N) | T34-079DC |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PT6A-60A |
Aircraft
| Registration Number | N3090W |
| Mode S (ICAO24) Code | A3432E |
| Certification Class | Restricted |
| Air Worthiness Test | 1984-04-05 |
| Last Action Taken | 1984-04-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-08-09 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AYRES CORP |
| Address |
Albany, GA 31706 United States |