Aircraft N3096W Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
2
aircraft records found
N3096W
1994 Beech F33A, c/n CE-1786
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | F33A Search all Beech F33A |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | CE-1786 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N3096W |
| Mode S (ICAO24) Code | A34400 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-09-03 |
| Air Worthiness Test | 1994-05-26 |
| Last Action Taken | 2009-09-03 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Spruce Goose Flyers Llc |
| Address |
Friday Harbor, WA 98250 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N3096W
Ayres S2R-T34, c/n T34-164
Airframe Info
| Manufacturer | Ayres |
| Model | S2R-T34 Search all Ayres S2R-T34 |
| Construction Number (C/N) | T34-164 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3096W |
| Mode S (ICAO24) Code | A34400 |
| Certification Issued | 1991-07-26 |
| Last Action Taken | 1991-07-26 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-08-15 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | TROPICAL AVIATION DISTRIBUTORS INC |
| Address |
Miami, FL 33172 |