Aircraft N3097V Data
3
aircraft records found
N3097V
1991 PZL-Krosno KR-03A Puchatek, c/n 03-16
Airframe Info
| Manufacturer | PZL-Krosno |
| Model | KR-03A Puchatek Search all PZL-Krosno KR-03A Puchatek |
| Year built | 1991 |
| Construction Number (C/N) | 03-16 |
| Aircraft Type | Glider |
| Number of Seats | 1 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N3097V |
| Mode S (ICAO24) Code | A34422 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-10-07 |
| Air Worthiness Test | 1991-10-04 |
| Last Action Taken | 2006-03-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Crystal Lake, IL 60012 United States |
| Region | Great Lakes |
N3097V
1947 Beech 35, c/n D-515
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 35 Search all Beech 35 |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | D-515 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3097V |
| Mode S (ICAO24) Code | A34422 |
| Certification Issued | 1970-12-04 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1974-03-25 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Kansas City, MO 64133 |
| Region | Central |
N3097V
Ayres S2R-T34, c/n T34-132DC
Airframe Info
| Manufacturer | Ayres |
| Model | S2R-T34 Search all Ayres S2R-T34 |
| Construction Number (C/N) | T34-132DC |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3097V |
| Mode S (ICAO24) Code | A34422 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-09-14 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |