Aircraft N3102V Data
3
aircraft records found
N3102V
2004 Head Balloons AX8-105, c/n 330
Airframe Info
| Manufacturer | Head Balloons |
| Model | AX8-105 Search all Head Balloons AX8-105 |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 330 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 4 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N3102V |
| Mode S (ICAO24) Code | A34983 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-04-22 |
| Air Worthiness Test | 2004-03-15 |
| Last Action Taken | 2007-04-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Cumming, GA 30040 United States |
| Region | Southern |
N3102V
Bell 412, c/n 36036
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 412 Search all Bell 412 |
| Construction Number (C/N) | 36036 |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N3102V |
| Mode S (ICAO24) Code | A34983 |
| Certification Issued | 1992-11-04 |
| Last Action Taken | 1992-11-05 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1994-06-15 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | TEXTRON FINANCIAL CORPORATION |
| Address |
Fort Worth, TX 76180 |
N3102V
Beech 35, c/n D522
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 35 Search all Beech 35 |
| Construction Number (C/N) | D522 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3102V |
| Mode S (ICAO24) Code | A34983 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |