Aircraft N3110W Data
1
aircraft record found
N3110W
1965 Nanchang CJ-6A, c/n 1332014
Latest photos of N3110W
Airframe Info
| Manufacturer | Nanchang |
| Model | CJ-6A Search all Nanchang CJ-6A |
| Year built | 1965 |
| Construction Number (C/N) | 1332014 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Zhuzhou HS6A |
Aircraft
| Registration Number | N3110W |
| Mode S (ICAO24) Code | A34CF5 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2005-02-17 |
| Air Worthiness Test | 2007-11-29 |
| Last Action Taken | 2008-02-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Granbury, TX 76049 United States |
| Region | Southwestern |