Aircraft N3114A Data
2
aircraft records found
N3114A
2008 Piper PA-32R-301T, c/n 3257490
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-32R-301T Search all Piper PA-32R-301T |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 3257490 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AH1A |
Aircraft
| Registration Number | N3114A |
| Mode S (ICAO24) Code | A34D6D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-05-27 |
| Air Worthiness Test | 2008-07-18 |
| Last Action Taken | 2010-05-27 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | L O Aircraft Llc |
| Address |
Rochester, MI 48307 United States |
| Region | Great Lakes |
N3114A
1953 Cessna 170B, c/n 25758
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 170B Search all Cessna 170B |
| Year built | 1953 |
| Construction Number (C/N) | 25758 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor C145 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N3114A |
| Mode S (ICAO24) Code | A34D6D |
| Certification Class | Standard |
| Last Action Taken | 1977-01-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1976-06-14 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Oklahoma City, OK 73125 United States |