Aircraft N3117V Data
3
aircraft records found
N3117V
2005 Piper PA-46-500TP, c/n 4697234
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-46-500TP Search all Piper PA-46-500TP |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 4697234 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-42A |
Aircraft
| Registration Number | N3117V |
| Mode S (ICAO24) Code | A34DE9 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-06-03 |
| Air Worthiness Test | 2005-12-08 |
| Last Action Taken | 2009-06-03 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | K2 Enterprises Llc |
| Address |
Sunriver, OR 97707 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N3117V
1999 Raytheon Aircraft Company B200, c/n BB-1687
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | B200 Search all Raytheon Aircraft Company B200 |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | BB-1687 |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N3117V |
| Mode S (ICAO24) Code | A34DE9 |
| Certification Issued | 2000-01-10 |
| Last Action Taken | 2000-01-10 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2000-05-25 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | RANGEFLYERS INC |
| Address |
Wichita, KS 672309503 United States |
N3117V
Fairchild SA-227AC Metro III, c/n AC604
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild |
| Model | SA-227AC Metro III Search all Fairchild SA-227AC Metro III |
| Construction Number (C/N) | AC604 |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N3117V |
| Mode S (ICAO24) Code | A34DE9 |
| Certification Issued | 1985-03-16 |
| Last Action Taken | 1994-05-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1995-06-12 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CHAUTAUQUA AIRLINES INC |
| Address |
Jamestown, NY 14701 |