Aircraft N3132V Data
2
aircraft records found
N3132V
2006 Piper PA-46-500TP, c/n 4697255
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-46-500TP Search all Piper PA-46-500TP |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 4697255 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PT6A-42A |
Aircraft
| Registration Number | N3132V |
| Mode S (ICAO24) Code | A354A8 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-08-14 |
| Air Worthiness Test | 2006-05-12 |
| Last Action Taken | 2008-08-14 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Trelys Llc |
| Address |
Columbia, SC 29201 United States |
| Region | Southern |
N3132V
Cessna 150M, c/n 15076395
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 150M Search all Cessna 150M |
| Construction Number (C/N) | 15076395 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3132V |
| Mode S (ICAO24) Code | A354A8 |
| Certification Issued | 1993-05-03 |
| Last Action Taken | 1996-05-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1997-07-17 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Newport, AR 72112 United States |