Aircraft N313V Data
2
aircraft records found
N313V
2012 Bombardier Challenger 300 (BD-100-1A10), c/n 20365
Airframe Info
| Manufacturer | Bombardier |
| Model | Challenger 300 (BD-100-1A10) Search all Bombardier Challenger 300 (BD-100-1A10) |
| Year built | 2012 |
| Construction Number (C/N) | 20365 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell AS907-1-1A |
Aircraft
| Registration Number | N313V |
| Current Status | registered |
| Delivery Date | 2012-12-21 |
Owner
| Owner | GC Air |
| Address |
Danbury, CT United States |
N313V
Aero Commander 560, c/n 193
Airframe Info
| Manufacturer | Aero Commander |
| Model | 560 Search all Aero Commander 560 |
| Construction Number (C/N) | 193 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N313V |
| Mode S (ICAO24) Code | A353D1 |
| Certification Issued | 1976-01-14 |
| Last Action Taken | 1977-09-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2000-03-30 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Amarillo, TX 79109 United States |