Aircraft N3151W Data
2
aircraft records found
N3151W
2008 Hawker Beechcraft Corp 390, c/n RB-251
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft Corp |
| Model | 390 Search all Hawker Beechcraft Corp 390 |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | RB-251 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams FJ44-2A |
| Also Registered As |
N410SH
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N3151W |
| Mode S (ICAO24) Code | A35BF4 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-06-26 |
| Air Worthiness Test | 2008-10-17 |
| Last Action Taken | 2009-06-26 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Silverton Air Llc |
| Address |
Bardstown, KY 40004 United States |
| Region | Central |
N3151W
1983 Bensen B-80, c/n WDD001
Airframe Info
| Manufacturer | Bensen |
| Model | B-80 Search all Bensen B-80 |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | WDD001 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Mcculloch 4318A&E/0-100 |
Aircraft
| Registration Number | N3151W |
| Mode S (ICAO24) Code | A35BF4 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1982-09-02 |
| Air Worthiness Test | 1984-04-02 |
| Last Action Taken | 1994-06-02 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-04-22 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Laton, CA 93242 United States |