Aircraft N3185W Data
3
aircraft records found
N3185W
1974 Beech 58, c/n TH-433
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 58 Search all Beech 58 |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | TH-433 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Teledyne-Continental IO-520 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N3185W |
| Mode S (ICAO24) Code | A367A5 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1974-02-13 |
| Registration Cancel Date | 1974-03-04 |
Owner
| Owner | Walter P. Moody |
| Address |
Lock Haven, Pennsylvania 17745 United States |
N3185W
Quad City Challenger II, c/n CH2-0591-B-0695
Airframe Info
| Manufacturer | Quad City |
| Model | Challenger II Search all Quad City Challenger II |
| Construction Number (C/N) | CH2-0591-B-0695 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N3185W |
| Mode S (ICAO24) Code | A367A5 |
| Last Action Taken | 2000-04-07 |
| Current Status | Sale Reported |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Powhatan, VA 23139 United States |
| Region | Eastern |
N3185W
Beech 60, c/n P71
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 60 Search all Beech 60 |
| Construction Number (C/N) | P71 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N3185W |
| Mode S (ICAO24) Code | A367A5 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-10-23 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |