Aircraft N3186W Data
3
aircraft records found
N3186W
2008 Hawker Beechcraft C90GTI, c/n LJ-1886
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | C90GTI Search all Hawker Beechcraft C90GTI |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1886 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PT6A-135A |
| Also Registered As |
PR-LYG
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N3186W |
| Mode S (ICAO24) Code | A367C8 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-07-15 |
| Air Worthiness Test | 2008-05-24 |
| Last Action Taken | 2008-07-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-09-04 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WELLS FARGO BANK NORTHWEST NA TRUSTEE |
| Address |
Mac U1228-120 Salt Lake City, UT 84111 United States |
N3186W
Henley Rommy MOSLER 60EH, c/n 8742
Airframe Info
| Manufacturer | Henley Rommy |
| Model | MOSLER 60EH Search all Henley Rommy MOSLER 60EH |
| Construction Number (C/N) | 8742 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3186W |
| Mode S (ICAO24) Code | A367C8 |
| Certification Issued | 1992-08-17 |
| Last Action Taken | 1992-08-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1994-02-25 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Ft Smith, AR 72901 |
N3186W
Bell 214ST, c/n 28131
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 214ST Search all Bell 214ST |
| Construction Number (C/N) | 28131 |
| Number of Seats | 18 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N3186W |
| Mode S (ICAO24) Code | A367C8 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |