Aircraft N3188K Data
3
aircraft records found
N3188K
1995 Slingsby T67M260-T3A, c/n 2204
Airframe Info
| Manufacturer | Slingsby |
| Model | T67M260-T3A Search all Slingsby T67M260-T3A |
| Year built | 1995 |
| Construction Number (C/N) | 2204 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming AEIO-540 SER |
Aircraft
| Registration Number | N3188K |
| Mode S (ICAO24) Code | A36803 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1995-03-17 |
| Air Worthiness Test | 1995-07-27 |
| Last Action Taken | 2004-04-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-11-01 |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | UNITED STATES AIR FORCE |
| Address |
Hq Aetc Lgma/avdo Randolph Afb, TX 781504440 United States |
N3188K
1988 Beech 1900C, c/n UC-23
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 1900C Search all Beech 1900C |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | UC-23 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-65B |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N3188K |
| Mode S (ICAO24) Code | A36803 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-06-02 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N3188K
Bell 412, c/n 33099
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 412 Search all Bell 412 |
| Construction Number (C/N) | 33099 |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N3188K |
| Mode S (ICAO24) Code | A36803 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |