Aircraft N3195K Data
3
aircraft records found
N3195K
1999 Raytheon Aircraft Company 58, c/n TH-1895
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | 58 Search all Raytheon Aircraft Company 58 |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | TH-1895 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-550 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N3195K |
| Mode S (ICAO24) Code | A36B51 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-04-04 |
| Air Worthiness Test | 1999-04-04 |
| Last Action Taken | 2008-04-04 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Easygoair Llc |
| Address |
Sudbury, MA 01776 United States |
| Region | New England |
N3195K
1994 Beech 400T, c/n TX4
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 400T Search all Beech 400T |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | TX4 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada JT15D-5 |
| Also Registered As |
41-5054
On active service
|
Aircraft
| Registration Number | N3195K |
| Mode S (ICAO24) Code | A36B51 |
| Certification Issued | 1994-10-06 |
| Last Action Taken | 1994-10-06 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1994-10-12 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | RANGEFLYERS INC |
| Address |
Wichita, KS 67207 |
N3195K
Bell 206L-3, c/n 51150
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206L-3 Search all Bell 206L-3 |
| Construction Number (C/N) | 51150 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3195K |
| Mode S (ICAO24) Code | A36B51 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-07-26 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |