Aircraft N3196K Data
2
aircraft records found
N3196K
1994 Beech C90A, c/n LJ-1384
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90A Search all Beech C90A |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1384 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SER |
Aircraft
| Registration Number | N3196K |
| Mode S (ICAO24) Code | A36B74 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-12-16 |
| Air Worthiness Test | 1994-11-15 |
| Last Action Taken | 2008-01-24 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Tampa Armature Works Inc |
| Address |
Riverview, FL 33578 United States |
| Region | Southern |
N3196K
Cessna 402B, c/n 402B0302
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 402B Search all Cessna 402B |
| Construction Number (C/N) | 402B0302 |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N3196K |
| Mode S (ICAO24) Code | A36B74 |
| Certification Issued | 1991-05-17 |
| Last Action Taken | 1991-05-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-06-18 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | PRIVATE JET MANAGEMENT INC |
| Address |
Fort Lauderdale, FL 33309 |