Aircraft N31EP Data
3
aircraft records found
N31EP
2009 Piper PA-46-500TP, c/n 4697415
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-46-500TP Search all Piper PA-46-500TP |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | 4697415 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-42A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N31EP |
| Mode S (ICAO24) Code | A344EA |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2018-12-17 |
Owner
| Owner | MJ Air Llc |
| Address |
St Paul, Minnesota 55107 United States |
N31EP
1968 Hawker Siddeley HS125 400A/731, c/n 25176 l/n NA714
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS125 400A/731 Search all Hawker Siddeley HS125 400A/731 |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 25176 |
| Line Number (L/N) | NA714 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
Aircraft
| Registration Number | N31EP |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N31EP
1968 Hawker Siddeley DH.125-400A, c/n NA714
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | DH.125-400A Search all Hawker Siddeley DH.125-400A |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | NA714 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE 731 SER |
Aircraft
| Registration Number | N31EP |
| Mode S (ICAO24) Code | A344EA |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-04-26 |
| Air Worthiness Test | 1996-06-17 |
| Last Action Taken | 2006-04-26 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-11-16 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Inversions 714 Inc |
| Address |
Wilmington, DE 19806 United States |
| Region | Eastern |