Aircraft N31TF Data
3
aircraft records found
N31TF
2006 Bombardier Challenger 300 (BD-100-1A10), c/n 20088
Airframe Info
| Manufacturer | Bombardier |
| Model | Challenger 300 (BD-100-1A10) Search all Bombardier Challenger 300 (BD-100-1A10) |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 20088 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell AS907-1-1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N31TF |
| Mode S (ICAO24) Code | A34627 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2016-07-15 |
| Registration Cancel Date | 2019-06-13 |
Owner
| Owner | Tarifiq Flight Llc |
| Address |
Wallingford, Connecticut 06492 United States |
N31TF
1998 Fisher Youngster, c/n B0035V
Airframe Info
| Manufacturer | Fisher |
| Model | Youngster Search all Fisher Youngster |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | B0035V |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Volkswagen CONVERSION |
Aircraft
| Registration Number | N31TF |
| Mode S (ICAO24) Code | A34627 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1996-06-25 |
| Air Worthiness Test | 1999-09-21 |
| Last Action Taken | 2005-06-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-10-03 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Lexington, KY 405169522 United States |
N31TF
Learjet Inc 31A, c/n 037
Airframe Info
| Manufacturer | Learjet Inc |
| Model | 31A Search all Learjet Inc 31A |
| Construction Number (C/N) | 037 |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N31TF |
| Mode S (ICAO24) Code | A34627 |
| Certification Issued | 1992-05-14 |
| Last Action Taken | 1992-05-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1994-02-25 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AIRSUPPORT SERVICES CORPORATION |
| Address |
Miami, FL 33166 |
User Comments
Admin, 2006-05-10 04:00:00
Cancel Date: 10/03/2005
Reason for Cancellation: Cancelled
Reason for Cancellation: Cancelled