Aircraft N3202A Data
4
aircraft records found
N3202A
2008 Hawker Beechcraft C90GTI, c/n LJ-1902
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | C90GTI Search all Hawker Beechcraft C90GTI |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1902 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-135A |
| Also Registered As |
G-WLLM
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N3202A |
| Mode S (ICAO24) Code | A370EF |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-12-02 |
| Air Worthiness Test | 2008-10-01 |
| Last Action Taken | 2008-12-02 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-12-09 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AVCORP US REGISTRATIONS LLC TRUSTEE |
| Address |
Wilmington, DE 198012595 United States |
N3202A
1980 Cessna T310R, c/n 310R1870
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T310R Search all Cessna T310R |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 310R1870 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N3202A |
| Mode S (ICAO24) Code | A370EF |
| Certification Issued | 1980-04-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1980-11-17 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CESSNA AIRCRAFT CO |
| Address |
Post Bus Nr2 Zaventem Belgium, Belgium |
N3202A
Bell 206B, c/n 962
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206B Search all Bell 206B |
| Construction Number (C/N) | 962 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3202A |
| Mode S (ICAO24) Code | A370EF |
| Certification Issued | 1992-03-16 |
| Last Action Taken | 1995-02-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1995-04-26 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | FDS HELICOPTERS INC |
| Address |
Van Nuys, CA 91406 |
N3202A
Bell 412, c/n 33095
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 412 Search all Bell 412 |
| Construction Number (C/N) | 33095 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6T-3D Twin-Pac |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3202A |
| Mode S (ICAO24) Code | A370EF |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-08-18 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |